Co je to larp?

Larp je hra založená na hraní rolí. Jde vlastně o divadelní improvizaci, na rozdíl od divadla ale v larpu nehrajete pro nezúčastněné publikum - pouze pro sebe a své spoluhráče. Jste zároveň hercem i divákem.

Hru a její příběh spoluvytváříte sami, nejste omezeni scénářem ani režisérem. Na začátku hry dostanete pouze nastíněný charakter postavy a zbytek už záleží na vás. Můžete se tak na pár hodin stát drsným poldou bojujícím proti zločinu, ocitnout se v kůži kovboje, jenž na Divokém západě mastí poker v místním saloonu, nebo se přenést do budoucnosti a pokusit se zachránit svět. Sami se rozhodujete, co bude vaše postava dělat a jak se bude chovat, a tím ovlivňujete směřování celého příběhu.

Larpy jsou opravdu pro každého. Nehrají je profesionální herci, ale obyčejní lidé, studenti, pracující -každý hraje tak, jak si myslí, že by se chovala jeho postava ve skutečnosti. Interakcí s ostatními hráči a s prostředím se vytváří neopakovatelný příběh a unikátní atmosféra každého larpu.

Larp je stejně široký pojem jako sport. Zahrnuje pod sebou velké množství rozdílných her. V rámci HRAJ LARP se nejčastěji setkáte s komorními larpy. Některé další druhy larpů můžete objevit prostřednictvím Odkazů.

Komorní larp

Komorní larpy se hrají v prostředí jedné či dvou místností a obvykle trvají okolo 4 – 5 hodin. Proto jsou vhodné i pro začátečníky - vyjma trochy volného času nemůžete nic ztratit, pouze získat. Larp je zábava, je to zážitek. Umožní vám prožít si něco, co by se vám v běžném životě nejspíš nestalo, podívat se na svět jinýma očima, vytvořit si vlastní příběh a prožít si spoustu emocí.

Jak si zahrát larp?

Co je pro hraní larpu potřeba?

Kromě dobré nálady a chuti si zahrát obvykle není potřeba vůbec nic. Pokud má hra nějaké specifické požadavky třeba na kostým nebo rekvizity, organizátor vám je vždy předem sdělí.

Jak se přihlásit na termín HRAJ LARP?

V Kalendáři najdete nabídku larpů společně s daty, kdy se bude který larp hrát, a s odkazy na podrobnější anotace. Stačí si vybrat téma, které vás zaujme, a po krátké registraci se na hru přihlásit. Zaplatíte účastnický poplatek a několik dnů před hrou vám přijde e-mail s podrobnějšími informacemi o daném larpu.

Pravidelně uvádíme čtyři hry každý sudý měsíc. Přihlašování začíná vždy prvního předchozího měsíce ve 20.00, a to na všechny hry, které budeme uvádět v měsíci následujícím.

Za larpy, na které jste se přihlásili, je třeba zaplatit do desátého (příklad: za hry, které se konají v říjnu, je třeba poslat peníze do 10. září). Po tomto termínu došlé platby zkontrolujeme a hráče, od kterých nemáme peníze na účtu, odhlásíme. Pokud víte, že vaše platba nestihne dojít včas nebo máte nějaký jiný problém, napište nám e-mail. Na volná místa se samozřejmě lze přihlásit i později. V takovém případě s vámi budeme platbu řešit individuálně.

Jedná-li se o larp uváděný v rámci festivalu komorních larpů HRAJ LARP, přečtěte si také konkrétnější pokyny pro tyto hry.

Pokud nejste z Prahy nebo vás naše nabídka larpů neoslovila, můžete prozkoumat stránku s odkazy. Najdete na ní další larpy, které se hrají v Praze, a skupiny, které se věnují organizování larpů po celé republice.

Kdo se může zúčastnit?

Opravdu kdokoliv, stačí se přihlásit. Rádi přivítáme jak už zkušené hráče, tak i úplné nováčky. Hry se konají v různé dny během týdne tak, aby měl možnost se zúčastnit opravdu každý.